☰ Menu
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie

Środa 23.01.2019

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Centrum Wolontariatu

 CENTRUM WOLONTARIATU  przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie działa od 2006r.
 
 Misją i zadaniem Wolontariatu – jest rozwój zjawiska wolontariatu w lokalnym środowisku oraz uzupełnianie i poszerzanie zakresu usług dotychczas oferowanych przez Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, a nie wkraczanie w kompetencje pracowników zatrudnionych na etacie.
 
  Program Wolontarystyczny Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Bornem Sulinowie został opracowany na podstawie:
- art. 42 ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 2003.04.24 o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873 z 2003 r. z późn. zm.).
- art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 2004.03.12 o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64 poz. 593
z 2004 r.)
- art. 33 k ust 8 i 9 stanowi jeden z elementów Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Gminy Borne Sulinowo na lata 2005-2010 (Uchwała Nr XXVII/322/2005 Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie z dnia 28 października 2005 r.).
 
CELE PROGRAMU WOLONTARYSTYCZNEGO
 
1. Celem nadrzędnym programu jest pomoc osobom chcącym pracować na zasadzie wolontariatu w znalezieniu miejsca dla rozwijania swojej aktywności, a wszystkim zainteresowanym pomocą ze strony wolontariuszy wskazanie ludzi gotowych tę pomoc ofiarować.
2. Głównym celem programu – jest zwiększenie aktywności obywatelskiej mieszkańców gminy Borne Sulinowo. Aktywność obywatelska jest rozumiana jako szeroko pojęta wrażliwość na życie społeczne, wyzwalająca chęć do działania w celu poprawy istniejącego stanu rzeczy. Aktywność mieszkańców może przybrać formę profesjonalnej działalności wolontarystycznej tj. takiej, gdzie w sposób zorganizowany, skuteczny – członkowie danej społeczności lokalnej zmieniają swoje środowisko.
3. Poszerzenie świadczonych przez Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej form pomocy wolontarialnej wykorzystanie wolontariuszy, którzy mogą nieść pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, dzieciom i młodzieży szkolnej, która ma problemy w nauce, kontaktach z rówieśnikami i otoczeniem itp.
4. Przełamywanie stereotypu, – że pomoc społeczna jest dla ludzi skrajnie biednych – z usług wolontariuszy może korzystać każdy potrzebujący bez względu na jego status materialny.
5. Przełamywanie stereotypu, że Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej to tylko „rozdawanie” pieniędzy.
6. Integracja mieszkańców wokół lokalnych problemów społecznych.
7. Włączanie zwykłych ludzi „ z ulicy” do niesienia pomocy innym.
 
 Formularz zgłoszeniowy dla wolontariusza znajdziesz tutaj
Program wolontarystyczny Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie do przeczytania znajdziesz  tutaj
 

 

Wytworzył:
Artur Obarzanek
Udostępnił:
Artur Obarzanek
(2007-06-13 10:31:36)
Ostatnio zmodyfikował:
Paulina Kozłowska
(2014-08-21 10:04:48)
 

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X